איי.פי.אס בע"מ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תמונת מצב על שוק ההייטק

 
מטרתנו כאן היא להציג את עולם ההיי- טק מנקודת המבט של חברת ההשמה.
חברת IPS הוקמה ב- 1996, החברה מחולקת ל-2 מחלקות כאשר לכל מחלקה יש תחומים טכנולוגיים ומקצועיים שונים. הראשונה היא מחלקת פיתוח ו- QA והשנייה היא מחלקת תשתיות ומערכות מידע.

תהליך הגיוס בעולם ההיי- טק הוא תהליך שעלול להיות ארוך ומתמשך, היות שחברות מעוניינות לגייס את המועמדים הטובים ביותר, הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינה אישיותית.
היבט נוסף בשוק עבודה זה, הוא העסקה באמצעות מיקור חוץ. חברות רבות כיום מעדיפות להעסיק עובדים דרך מיקור חוץ. בתי התוכנה (Outsourcing) מעסיקים עובדים למשרות פנימיות ובעיקר למשרות אצל לקוחות חיצוניים (בנקים, חברות היי- טק, חברות ביטוח, חברות אשראי, משרדים ממשלתיים וכו'). חברות אלה הלכו וגדלו עם השנים, ומשרות רבות כיום בשוק ההיי- טק פועלות בדרך זו. כמחפשי עבודה בתחומים אלו חשוב להיות מודעים לתהליך זה ולהיות פתוחים לשינויים אלה שחלים בשוק לאורך השנים האחרונות.

בעולם הפיתוח מספר תחומים בולטים ומבוקשים, כאשר לכל שפה הטכנולוגיות הבולטות לה.
תוכניתנים עם ניסיון של שנתיים ומעלה בפיתוח ב- .net הכותבים ב-#C, העובדים בסביבת WPF או בסביבת MVC ייהנו מביקוש רב. בנוסף, כתיבה ועבודה עם טכנולוגיות מתקדמות כגון WCF, ספריות מתקדמות של JAVA SCRIPT (angular, knockout, bootstrap, node, backbone, durandal, ember)- יבליטו את המועמד על פני אחרים.

תחום בולט נוסף הוא עולם ה- JAVA. ניסיון תעסוקתי של שנתיים ומעלה הוא יקר ערך, אך אין להתעלם מהצורך בניסיון עם טכנולוגיות מתקדמות כגון פיתוח ב- JAVA J2EE, עבודה ב- SPRING או HIBERNATE, שימוש נרחב בטכנולוגיות WEB מתקדמות בצד ה- CLIENT (ספריות JS מתקדמות, CSS3 ,HTML5 ,JSP ,JSF ,GWT) וכן פיתוח בצד ה- SERVER תוך כדי פיתוח SREVLETS. עבודה עם BIG DATA בתחום זה יכולה להוות יתרון משמעותי.

תחום פיתוח ה- WEB לבדו מבוקש גם כן. ניסיון של שנה וחצי לכל הפחות נדרש למשרות הנחשקות בתחום. כאן, מטבע הדברים, באות לידי ביטוי טכנולוגיות ה- CLIENT באופן מובהק- כגון JAVA SCRIPT ושלל הספריות השונות (ANGULAR, KNOKOUT, NODE ועוד), CSS3 ו- HTML5. בצד ה- SERVER הפיתוח המבוקש נעשה ב- PHP. כאשר עבודה מול ZEND, DRUPAL, WORDPRESS, JOOMLA, MAGENTO או CODE IGNITER יתרמו רבות למספר הפניות כאשר קורות החיים ישלחו.

עולם התוכן החדיש ביותר הינו פיתוח אפליקציות NATIVE ל- ANDROID ו- IPHONE. הניסיון בפיתוח זה חייב להיות למעלה משנה, כאשר יש מקום לעצמאים יותר מאשר בתחומי פיתוח אחרים, אך כמובן גם כאן ההעדפה הבולטת היא של ניסיון תעסוקתי. מפתח ל- IPHONE תחת מערכת הפעלה של IOS צריך לפתח ב- OBJECTIVE C, אך הטכנולוגיה הבולטת החדשה היא SWIFT כמובן. מפתח ל- ANDROID יבלוט יותר כאשר הוא יפתח ב- ANDROID STUDIO מאשר ב- ECLIPSE. בסופו של יום, הדגש כאן הוא היצירתיות, ומפתח אפליקציית NATIVE, בין אם ל- IPHONE או ל- ANDROID, יבלוט מעל האחרים ככל שהאפליקציה אותה פיתח היא מורכבת, חדשנית ובעלת שימוש נרחב יותר.

שפה ותיקה יותר ועל כן נדירה ומבוקשת היא ++C. כאן חשוב ניסיון של שנתיים ומעלה. פיתוח שהוא O.O אוO.O.D או O.O.P חובה כצפוי. ישנה חשיבות רבה גם כאן לפיתוח בצד ה- CLIENT וה- SERVER. המועמדים הבולטים ביותר הם אלה שעובדים מול ספריות כגון ATL/STL/ COM/ MFC/ BOOTS/ BOOTSTRAP, כותבים WCF ובעלי רקע נרחב עם פרוטוקולי תקשורת.

תוכניתנים שמתמחים בשפות COBOL או NATURAL יהנו מעדיפות מקצועית אם עובדים מול בסיסי הנתונים 2DB / ADABASומפתחים בסביבת MF, UNIX או AS-400. טכנולוגיות נוספות הנדרשות למשרות אלה הן עבודה מול CICS ועל BATCH ו- ONLINE וכן פיתוח PCL/ 1PL.

תחום ייעודי יותר הוא פיתוח מערכות RT EMBEDDED. המערכות משלבות חומרה ותוכנה מורכבות, אשר בדרך כלל נפוצות בתעשייה הביטחונית. לכן סיווג בטחוני ברמה גבוהה מהווה יתרון עצום, אך רק כאשר זה מלווה בפיתוח מעמיק הן ב- LOW LEVEL והן ב- HIGH LEVEL. שפות הפיתוח המבוקשות בשוק הזה הן ++C או C, תחת מערכת הפעלה של VXWORKS או LINUX EMBEDDED. עבודה מול מעבדים כגון ARM ו- DSP ופיתוח עד רמת ה- KERNEL נחשבים לנחשקים ביותר בשוק העבודה בתחום.

יש לזכור שההתמקצעות בתחום חשובה מאוד, "קפיצות" ממקום עבודה לאחר יתפרשו כחוסר יציבות של המועמד. עם זאת, מועמד בעל רקע ביותר משפה אחת אשר יכול לשלב ביניהן בעבודה, מועמדי ה- "FULL STACK" הם אלו שיצליחו להתעלות על פני אחרים שכן עולם הפיתוח שלהם מעמיק יותר. בסופו של יום, כל מפתח תוכנה אשר עובד באופן מעמיק מול קוד יהיה נחשק בשוק.

תחום מבוקש ונרחב נוסף בשוק ההייטק הוא QA תוכנה.
QA מהווה קיצור של QUALITY ASSURANCE וכיאה לשם, המטרה היא הבטחת האיכות של מוצרים, במקרה שלנו מוצרי תוכנה. קיימים מספר סוגי בודקי תוכנה: בודקי תוכנה ידניים, בודקי תוכנה אוטומציה ומפתחי אוטומציה.
בבדיקות תוכנה ידניות חשוב ביצוע נרחב של סוגי בדיקות כגון: GUI, פונקציונאליות, רגרסיה, קצה, שפיות, הסבה, קבלה ואינטגרציה. כמו כן, עבודה הכוללת כתיבת מסמכי בדיקות כגון STD, STP, STR בעלת ערך רב. בנוסף, עבודה עם כלי לניהול באגים מוכר ( QC, JIRA, TFS וכו') ועבודה מול DATA BASE הכוללת כתיבת שאילתות מהווים קריטריוני חובה. עבור חלק ניכר מהחברות המגייסות, מועמדים המתמקצעים בעולם תוכן מסוים כגון ביטוח, בנקים מערכות ניהול ( CRM, ERP, SAP), שו"ב, WEB או MOBILE מתבלטים על פני מועמדים אחרים. ההשכלה חשובה גם כאן, כאשר תואר במדעי המחשב או בהנדסת תוכנה נחשבים לנחשקים ביותר. מבין ההשכלה בתחום הסמכת ISTQB נחשבת לטובה מכולן בהרבה.

תחום נוסף המהווה עבור רבים השלב הבא בקריירה של בודק תוכנה הוא בדיקות תוכנה באוטומציה, כאשר לא מדובר רק בהרצת הבדיקות, אלא גם בכתיבת סקריפטים. המועמדים הבולטים ביותר בתחום זה הם אלה שעובדים עם כלים כמו QTP ו- SELENIUM, כותבים סקריפטים ומסמכי בדיקות. ביצוע בדיקות עומסים וביצועים הכולל עבודה עם LOUDRUNNER או 2TP מהווה תוספת מעולה לניסיון של כל בודק שכן זהו תחום "חם" בשוק ומועמדים עם ניסיון מעמיק של למעלה משנה "נחטפים" ברגע.

התחום השלישי הוא פיתוח אוטומציה, כאשר בתחום זה מחפשים את המועמדים המפתחים תשתיות וכלים לאוטומציה. פיתוחים שהם מ- SCRATCH, עבודה עם כלי לניהול באגים וכתיבת מסמכי בדיקות מייצגים את מפתחי האוטומציה שהמעסיקים מחפשים בנרות.

בתחום תשתיות ה-IT, אנשי HELP DESK וטכנאי PC בעלי ניסיון של שנה ומעלה בתחום יהנו מיתרון יחסי, כמו גם משוחררים טריים שעסקו בתפקידים כאלה במהלך שירותם הצבאי. כמו כן, ניהול משתמשים בשרתי ACTIVE DIRECTORY ו- EXCHANGE, עבודה עם נתבים ומתגים ועם פרוטוקול התקשורת TCP/IP יהוו יתרון משמעותי. בנוסף, הקמה או תחזוקה של שרתי WINDOWS או LINUX תהפוך את המועמד לאטרקטיבי במיוחד ואף עשויה לפתוח את הדלת למשרות SYSTEM התחלתיות.

השלב הבא בהתפתחות בתחום יהיה עבודה ברמת השרתים. עבור אנשי SYSTEM, הקמה של לפחות עשרות שרתים מסוג LINUX / WINDOWS תהווה הבסיס המקצועי. ניסיון בעבודה עם שרתי STORAGE, בסיסי נתונים ועם מערכות גיבויים ושו"ב יקנה לבעליו יתרון מקצועי. בנוסף, ניסיון בעבודה עם שרתים ווירטואליים, שרתי WEB וענן יהפכו את המועמד לנחשק ביותר. כמו כן, תינתן עדיפות גם למועמדים בעלי ניסיון בעבודה עם מוצרי תקשורת ואבטחת מידע. לבסוף, אנשי SYSTEM שהתנסו בביצוע תכנון, אפיון, ארכיטקטורה ו-DESIGN לשרתים יסווגו כמומחי SYSTEM ויחשבו לבכירים ביותר בתחום.

תחום נוסף הקשור לעולם התשתיות הוא תקשורת הנתונים, בו הניסיון הנדרש הוא בהקמה ותחזוקת רשתות LAN ו- WAN ומתגים ונתבים, כאשר מועמדים בעלי ניסיון של שנתיים לפחות או יוצאי יחידות טכנולוגיות צבאיות יהנו מיתרון יחסי. כמו כן נדרש, על פי רוב, ניסיון בעבודה עם פרוטוקולי תקשורת כדוגמת TCP/IP, UDP, HTTP ופרוטוקולי ניתוב כמו OSPF, BGP, OSPF, ISIS, EIGRP. בנוסף, ניסיון בתחום אבטחת המידע יפתח את הדלת למשרות רבות המשלבות בין התחומים. בדומה לאנשי הסיסטם, מועמדים בעלי ניסיון בביצוע תכנון, אפיון, ארכיטקטורה ו- DESIGN יסווגו כמומחים ויתמודדו על המשרות הבכירות ביותר.
גם אנשי תמסורת או טלפוניה יוכלו למצוא דרכנו את המשרה הנחשקת, כאשר בתחום התמסורת נדרש ניסיון בהקמה או תחזוקת צב"דים, מרבבים וסיבים אופטיים, עורקי E1/T1 ועבודה עם פרוטוקולי תמסורת כגון SDH, בעוד שבתחום הטלפוניה נדרש ניסיון בעבודה עם מרכזיות IP או אנאלוגיות ועבודה עם פרוטוקולים כמו SIP, SS7, VOIP.

מערכות אבטחת המידע המוכרות כיום בשוק רבות ומגוונות: FW, אנטי וירוס, IDS, IPS, כרטיסי PKI, IDM, מערכת לזליגת מידע DLP, CYBER ARC, IMPERVA, WAF, מערכות SIEM/SOC ועוד. ניסיון בעבודה עם כל אחת ממערכות אלה, ברמה של הקמה, תחזוקה והטמעה לפחות, נדרש למשרות בתחום אבטחת המידע, כאשר שנות הניסיון המינימאליות הדרושות הן כשנתיים על פי רוב, ובוגרי יחידות טכנולוגיות צבאיות יהיו נחשקים במיוחד. ניסיון נוסף שיכול לקדם את המועמד יהיה בביצוע CODE REVIEW, REVERSE ENGINEERING, DESIGN REVIEW או בחקר אירועי אבטחת מידע, כדוגמת וירוסים, תולעים, סוסים טרויאניים ושלל פוגענים נוספים.

מועמדים בעלי ניסיון בניטור תשתיות כגון שרתים, רשתות תקשורת או מוצרי אבטחת מידע יתמודדו על משרות של מפעיל/ בקר NOC, כאשר ניסיון בניטור תשתיות מסוגים שונים יפתח דלתות רבות יותר. מועמדים שגם הקימו ומתחזקים מערכות שו"ב, בנוסף לניטור התשתיות, יהיו בכירים יותר ויזכו לתנאים בהתאם.

בתחום מערכות המידע, מועמדים בעלי ניסיון בהדרכה והטמעה יהנו מביקוש מקצועי רב, בעיקר אם התמחו במערכות כגון SAP, CRM, ERP, קמיליון, PRIORITY ובמודולים השונים (FI, HR ,MM ,SD ,PP ,DYNAMICS ,PEOPLE SOFT SIEBEL,, וכו'). מועמדים שהתנסו גם בכתיבת חומרי הדרכה ובתמיכת משתמשים יהיו אף יותר אטרקטיביים ויועדפו על פני כאלה שלא התנסו בכך.

הניסיון הנדרש עבור תוכניתני BI הוא בעבודה עם כלי ETL כדוגמת SSIS, INFORMATICA, QLICKVIEW, DATASTAGE, פיתוח קוביות OLAPאו דו"חות כמו PANORAMA, SSRS, BO ו- COGNOS. מטבע הדברים, מועמדים שהתנסו במספר כלים יזכו לעדיפות על פי רוב, כמו גם מועמדים שמפתחים בשפת T-SQL / SQL-PL.

אנשי DBA המנהלים בסיסי נתונים מסוג ORACLE / SQL SERVER הם הנדרשים ביותר, כאשר היתרון המשמעותי יהיה למועמדים בעלי ניסיון בעבודה בפן התשתיתי והאפליקטיבי. הניסיון הנדרש במקרה כזה יהיה בביצוע תחזוקה, התקנות, שחזורים וכו', וכן גם כתיבת STORED PROCEDURES, פיתוח ב – T-SQL / PL-SQL, וכתיבת סקריפטים.

מנתחי מערכות מידע כדוגמת CRM, SAP, ERP וכן מערכות פיננסיות, ביטוח, WEB ו-BI יועדפו על פני מנתחי מערכות פנימיות, כאשר במשרות רבות נדרש גם ניסיון בניהול פרוייקטים. מנתחי המערכות האטרקטיביים ביותר יהיו בעלי ניסיון בכתיבת מסמכי אפיון, הגדרת דרישות לקוחות, עבודה מול UML / נוהל מפת"ח, כתיבת מסמכי HIGH LEVEL DESIGN ו- DETAIL DESIGN ובעלי ניסיון בפיתוח.

אנשי תמיכה בעלי ניסיון של שנה לפחות בתמיכת משתמשים מהארץ ומחו"ל במערכת/ מוצר יעודיים, המובוססים WIN/LINUX/UNIX/WEB, יזכו לעדיפות במועמדותם למשרות תמיכה טכנית. ניסיון בעבודה עם בסיסי נתונים ובכתיבת סקריפטים ישפר אף יותר את סיכויי הקבלה למשרות שכאלה.

כל אלה ועוד מהווים את מגוון סוגי המשרות שלחברת IPS יש להציע. אנו מזמינים אתכם לעיין בלוח המשרות החמות שקיים באתר ולמצוא את דרכנו את מקום העבודה הבא שלכם.